Skuteczna promocja strony internetowej: 12 sposobów, które chcesz znać

12 stycznia 2024 / Weronika Jurkiewicz

Twoja firmowa witryna wciąż odnotowuje znikomy ruch? Nie pojawiają się nowe zamówienia ani nie przybywają nowi klienci? To, czemu m.in. powinieneś się przyjrzeć w takiej sytuacji, jest promocja strony internetowej. Jeśli to ona jest problemem, zobacz, jakie mamy dla Ciebie 12 sposobów, które mogą skutecznie wypromować Twoją witrynę.

Sposobów na wypromowanie strony internetowej jest wiele. Rozwiązania, które proponujemy, wypróbuj na początek. Fot. tirachardz z Freepik

Pozycjonowanie strony

Jeśli chcesz skutecznie i na dłużej wypromować swoją stronę internetową, koniecznie uwzględnij pozycjonowanie.

Dzięki optymalizacji treści, materiałów wizualnych i technicznych aspektów witryny masz większe szanse na to, aby znaleźć się na wysokiej pozycji w rankingach wyszukiwarek.

To z kolei sprawi, że Twój serwis będzie lepiej widoczny i rozpoznawalny i więcej internautów zacznie go odwiedzać.

Od czego zacząć pozycjonowanie strony WWW? W naszym artykule „Co wpływa na pozycjonowanie? 20 czynników, o których musisz pamiętać” wskazaliśmy aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę na początku. To m.in.:

Pamiętaj, że na pozycjonowanie strony w Google i innych wyszukiwarkach wpływają nie tylko czynniki on-page (czyli działania w obrębie witryny). Znaczenie mają również procesy off-page (czyli działania poza nią jak linkowanie zewnętrzne). Fot. 8photo z Freepik

Blog firmowy

Jak przekonać odbiorcę, że znasz się na tym, co mu oferujesz? Opowiedz mu o tym! Blog firmowy to doskonałe narzędzie do tego, aby podzielić się wiedzą, zaprezentować firmę i… wypromować swoją witrynę!

Jak to zrobić? Projektuj teksty, w których dodasz linki przekierowujące do adresów z konkretnymi produktami, usługami itp. Pamiętaj, aby zamieszczać odnośników na siłę i w przypadkowych treściach. Tematyka contentu i wybranych elementów oferty muszą być ze sobą powiązane. Co to znaczy?

Wyobraź sobie, że przygotowujesz artykuł o pielęgnacji domowych kwiatów doniczkowych. W ramach słowa kluczowego „nawóz” nie dodawaj hiperłączy do nawozów do warzyw i owoców, tylko do środków dla kwiatów.

Ważne: jeśli chcesz, żeby blog firmowy przynosił Ci korzyści, go również musisz optymalizować. Fot. 27707 z Pixabay

Różnorodność contentu

Nie ograniczaj się do jednego rodzaju contentu przy promocji strony internetowej: tekstów na blogu. Równie skutecznie działają infografiki, wideo, podcasty czy webinary. Udostępnisz je na różnych platformach, a dzięki temu dotrzesz do innych odbiorców.

Pomyśl również o materiałach, które przygotujesz do pobrania za darmo, jak raporty, e-booki, checklisty, case studies, szablony do uzupełnienia.

Jakikolwiek content tworzysz, dbaj o to, aby był wartościowy (dawał odbiorcy jakąś korzyść, np. wiedzę), jakościowy i unikalny.

Media społecznościowe

Zaplanuj promowanie strony internetowej w różnych kanałach, nie tylko na blogu. Media społecznościowe to konieczność, jeśli chcesz zaistnieć online. Nie twórz jednak profili wszędzie. Na początku wystarczy Ci jedno medium lub dwa. Przy ich wyborze zastanów się m.in., które z nich:

Wśród popularnych social mediów, które sprawdzą się do promocji strony WWW, znajdują się Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok, Pinterest i X (dawniej Twitter). 

Wybierasz kilka mediów do promocji witryny w internecie? Zwróć uwagę na charakter danego kanału i dostosuj do niego sposób i rodzaj komunikatu. Na przykład na LinkedInie odpowiedni będzie styl formalny, relacja biznes dla biznesu. W przeciwieństwie do Instagrama i TikToka, gdzie komunikujesz się z odbiorcami, w sposób mniej oficjalny. Fot. Adem AY z Unsplash

Artykuły sponsorowane i wpisy gościnne

Jednym z elementów SEO jest linkowanie zewnętrzne, czyli pozyskiwanie odnośników przychodzących z serwisów, które nie należą do Twojej domeny.

Istnieje wiele sposobów na link building. Na początku promocji swojej strony WWW, wypróbuj dwa z nich:

Dzięki takiemu rozwiązaniu:

Profil Firmy w Google

Jak zainicjować pierwszy kontakt z potencjalnym klientem w sieci? Wystarczy, że zaprezentujesz najważniejsze informacje o swojej firmie w formie interaktywnego Profilu  Firmy w Google (dawniej wizytówka Google Moja Firma).

Co zyskasz, mając taki profil?

  1. Wskażesz odbiorcy, jaki rodzaj działalności prowadzisz.
  2. Zachęcisz do nawiązania kontaktu, zamieszczając firmowy numer telefonu.
  3. Pomożesz osobie zainteresowanej oferowanymi usługami/produktami odnaleźć siedzibę Twojego biznesu za pomocą Google Maps.
  4. Wypromujesz swoją stronę internetową, dodając jej adres WWW.
  5. Odeślesz do mediów społecznościowych marki.

Profil Firmy w Google jest bezpłatny.

Promocja strony internetowej za pomocą Profilu Firmy w Google
Fot. https://www.google.com/intl/pl_pl/business/services/

Newsletter

To świetne narzędzie, dzięki któremu nawiążesz bezpośredni kontakt z odbiorcami. Dzięki regularnej wysyłce e-maili budujesz z nimi relacje. Masz również szansę uzyskać odpowiedź, której mógłbyś nie dostać w mediach społecznościowych. (Nie każdy lubi udzielać się publicznie; woli rozmowę 1:1).

Współpraca z inną marką

Aby zareklamować swoją stronę w internecie, poszukaj również innej firmy do współpracy, działań partnerskich.

Co możecie razem zrobić? Na przykład przeprowadzić wywiad i opublikować go na swoich blogach jako artykuł lub jako podcast na YouTubie lub Spotify.

Pamiętaj, aby szukać marek, które są podobne do Twojej, ale nie stanowią jej bezpośredniej konkurencji.

Własna społeczność

A co powiesz na własną społeczność, którą zgromadzisz wokół tematyki swojej firmy w ramach forum, np. na Facebooku?

Zacznij od poszukania zagadnieniami, którymi interesują się Twoi docelowi klienci. Zajrzyj na m.in. fora dyskusyjne, do komentarzy na blogu i w mediach społecznościowych (u siebie i u konkurencji). Dzięki temu stworzysz grupę zainteresowaną tematem związanym z Twoją działalnością.

Ważne: takie fora nie mają mieć charakteru tylko i wyłącznie promocyjnego strony WWW. Bazą takiej społeczności ma być dzielenie się opiniami, przemyśleniami i wskazówkami odnośnie do tematu, wokół którego są skupione.

Przykładowo: masz sklep papierniczy. Tworzysz na Facebooku forum, aby zgromadzić społeczność zainteresowaną nauką kaligrafii. Koncentrujesz się na początkujących (czyli osobach, które potencjalnie nie mają jeszcze żadnych przyborów, a więc mogą szczególnie zainteresować się Twoją ofertą). Ustalasz, że w ramach niej:

→ organizujesz poniedziałkowe tutoriale;
→ przeprowadzasz konkursy;
→ dodajesz ciekawostki historyczne;
→ dajesz przestrzeń członkom grupy do dzielenia się swoimi pracami i wrażeniami.

Gdy masz własną społeczność nie tylko wypromujesz wśród niej swoją stronę WWW. Będzie ona również dla Ciebie źródłem inspiracji nowego contentu, produktów i/lub usług. Wystarczy, że otworzysz się na swoich odbiorców i będziesz słuchać. Fot. tirachardz z Freepik

Reklamy

Promocja strony internetowej to nie tylko darmowe rozwiązania. Często dobrą opcją jest również skorzystanie z płatnych rozwiązań jak reklamy, np. Google Ads, LinkedIn Ads lub  Meta Ads.

W ramach nich m.in.:

Katalogi firm

Jak jeszcze promować swoją stronę WWW? Zamieszczając opis firmy, jej dane i adres URL na katalogach stron.

Takie serwisy mogą mieć charakter m.in. ogólnotematyczny (zawierają listę firm z różnych branż) lub lokalny (stanowią zbiór przedsiębiorstw znajdujących się na wybranym obszarze).

W takich witrynach firmy najczęściej mają odrębne adresy URL (np. https://twojkatalog.pl/marketing/firma-x).

W katalogach stron zamieszcza się zwykle nazwę firmy, adres siedziby, numer telefonu, opis działalności, link do strony internetowej.

Jak wypromować stronę internetową

Promocja strony w Internecie nie kończy się w chwili, gdy osiągniesz zadowalające wyniki.

Regularnie analizuj swoje działania. Przypatruj się, co działa, a co nie, i wyciągaj wnioski. Wdrażaj nowe metody i rezygnuj z tych, które nie przynoszą efektów.

Nie ograniczaj się również do jednego sposobu promowania witryny i tych, które prowadzą do krótkotrwałych wzrostów ruchu na stronie. Jeśli zależy Ci na długofalowych rezultatach, koniecznie uwzględnij SEO.


Weronika Jurkiewicz
Copy, content writerka i korektorka. Za dnia buszuje w słowach i przecinkach, wieczorami – między książkami, łamigłówkami i rękodziełem. Tworzy teksty, w których zagaduje czytelnika (treści idealne do porannej kawy) i roboty Google (content zoptymalizowany pod SEO).