Uważaj na te 8 błędów! To one przepalą Twój budżet na Facebook Ads

4 sierpnia 2022 / Weronika Jurkiewicz

Gdy określasz firmowy budżet na płatne formy promocji, chcesz, aby każda złotówka, którą przeznaczysz na kampanię, przyniosła zysk. Jesteś w stanie to osiągnąć. Aby dobrze zarządzać funduszami reklamowymi, musisz jednak wiedzieć, czego się wystrzegać. Poznaj najczęstsze błędy w kampaniach Facebook Ads, które oddalą Cię od sukcesu, i sprawdź, jakie jest jedno, proste rozwiązanie, żeby ich unikać.

Nie masz strategii

Każda reklama, którą tworzysz w ramach jednej kampanii, powinna mieć jeden cel i własną grupę docelową.

Błędy w kampaniach Facebook Ads, które wynikają z braku większego planu, to m.in. audience overlaps. To zjawisko ma miejsce, kiedy dla różnych reklam ustawiasz podobne grupy docelowe. W konsekwencji konkurują one ze sobą o uwagę tych samych osób, obniżając szanse na satysfakcjonujące wyniki.

Strategia reklamowa obejmuje również godziny i dni wyświetlania się reklam, jej formaty, czas trwania kampanii, budżet.

Pamiętaj, ze kampanie Facebook Ads (ale nie tylko) powinny stanowić część strategii marki. Aby Twoja marka się rozwijała, dbaj też o inne aspekty, jak SEO czy content marketing.

Masz za wąską lub za szeroką grupę odbiorców

Tworzysz nowy produkt lub dodajesz do oferty unikalną usługę. Chcesz dotrzeć z nimi do nowych klientów, dlatego reklamujesz je za pomocą kampanii Facebook Ads. Po kilku tygodniach sprawdzasz wyniki, ale te okazują się być znikome lub żadne. Zastanawiasz się, w czym tkwi problem? Być może w Twojej grupie docelowej.

Najczęstsze błędy w kampaniach Facebook Ads, które pojawiają się u początkujących, to:

Tworząc reklamy na Facebooku, masz duże możliwości w zakresie targetowania. Określisz od ogólnych cech, jak płeć, wiek, miejsce zamieszkania, po szczegółowe typu biwakowanie w ramach weekendowej rekreacji. Dla osób, które po raz pierwszy przygotowują swoją własną kampanię i nie mają zdefiniowanej persony firmowej, wielość opcji może przytłoczyć.

Dlatego kiedy wśród zainteresowań Twoich odbiorców znajdują się czytanie, nie zatrzymuj się na tym haśle. Doprecyzuj, o jakie materiały chodzi – czasopisma, komiksy, poezję. Jeśli są to książki, to powieści kryminalne, fantasy czy obyczajowe? Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednego gatunku.

Jednocześnie uważaj ze zbyt mocnym dookreślaniem swojej grupy docelowej i wykluczaniem. Może się okazać, że odrzucając konkretne zainteresowania, dla których wyświetli się Twoja reklama, jednocześnie usuniesz z odbiorców swojego potencjalnego klienta.

Zbyt ogólne określenie targetu sprawi, że reklama będzie tańsza i dotrze do dużego grona osób, ale za to współczynnik konwersji będzie znikomy. Z kolei kiedy za mocno zawęzisz grupę potencjalnych odbiorców, możesz przez przypadek wykluczyć osoby zainteresowane i zwiększysz niepotrzebnie koszty.

Jak więc targetować w kampaniach Facebook Ads? Wybierz ogólną grupę odbiorców i później dobierz dla niej odpowiednie zainteresowania, zachowania itp. Najważniejsze to, żebyś na bieżąco kontrolował wyniki i odbiór reklamy w wybranym gronie docelowym.

Jeśli wciąż czujesz się niepewnie w organizacji kampanii na Facebooku, pamiętaj, że zawsze znajdziesz pomoc w naszej firmie. Doradzimy, poprawimy i ustawimy reklamy tak, żeby docierały do Twoich potencjalnych klientów.

Źle dobierasz cel kampanii

W menadżerze Facebook Ads masz do wyboru 11 celów:

Cel kampanii określa, co chcesz, żeby robili odbiorcy po spotkaniu z Twoją reklamą, np. odwiedzili firmowy blog, zamówili nowy produkt lub umówili się na rozmowę. Jeśli wybierzesz go źle, może okazać się, że kampania jest skuteczna, ale nie w obszarze, na którym Ci zależy.

Co zrobić, aby uniknąć tego błędu przy planowaniu pierwszej (i każdej kolejnej) kampanii Facebook Ads?

Po pierwsze, ustal priorytety swojej firmy – na czym najbardziej obecnie Ci zależy, czego potrzebujesz i na jakie działania pozwala Twój budżet. Rozpoczynając działalność, musisz najpierw zbudować rozpoznawalność marki i jej zasięg. Kiedy prowadzisz sklep internetowy i nie masz stacjonarnej siedziby, wybierzesz ruch na stronie, nie w firmie.

Po drugie, pamiętaj o zasadzie SMART, czyli o wyznaczaniu celów skonkretyzowanych, mierzalnych, osiągalnych, realistycznych i określonych w czasie, np. dzięki reklamom sprzedać pierwsze 100 produktów do 2 miesięcy od wystartowania kampanii przy niedużym budżecie i niewielkiej społeczności.

Co, jeśli nie wiesz, jaki cel wybrać? Pomocne mogą okazać się opisy celów reklam, które znajdziesz w menadżerze reklam. 

Nie korzystasz z Piksela

Piksel to narzędzie analityczne Facebooka, dzięki któremu możesz poznać zachowania odwiedzających Twoją stronę. Umieszczenie jego kodu w witrynie jest nieobowiązkowe, stąd wielu początkujących ignoruje tę opcję. To błąd!

Korzystając z piksela Facebooka, zmierzysz skuteczność swoich kampanii i dowiesz się więcej o swoich odbiorcach. To narzędzie przyda Ci się również do działań remarketingowych, które również błędnie są pomijane.

Obserwując i analizując zachowania potencjalnych klientów, zwiększasz swoje szanse na lepsze dopasowanie komunikatów reklam, które do nich adresujesz.

Nie korzystasz z remarketingu

Widzisz, że odbiorca kliknął Twoją reklamę, ale ostatecznie nie kupił promowanego produktu? To do takich osób kierujesz kampanie remarketingowe. Są nimi potencjalni klienci – odbiorcy, którzy są zainteresowani Twoją ofertą, ale z różnych powodów zrezygnowali ze skorzystania z niej przy pierwszym kontakcie.

Błędem jest więc pomijanie kampanii remarketingowych w strategii reklamowej swojej marki. Dzięki remarketingowi przypomnisz odbiorcom o swojej marce i jej ofercie, którą kiedyś się zainteresował.

Klienci na co dzień nie pamiętają o produktach, jakie chcieli od Ciebie kupić, i nie ma nic złego w tym, że co jakiś czas im o nich przypomnisz. (O ile Twoje reklamy nie są nachalne).

Nie zamieszczasz CTA

Reklamy mają spełniać określony cel. Z tym celem wiążą się działania, których oczekujesz od odbiorców. Pamiętaj jednak, że osoby, do których kierujesz reklamę, nie będą wiedzieć, czego od nich oczekujesz, jeśli wyraźnie tego nie zaznaczysz. Co to znaczy?

Kiedy chcesz zwiększyć skuteczność swoich kampanii Facebook Ads, korzystaj z CTA, czyli krótkiego wezwania. To komunikat, który ma zachęcić odbiorcę do wykonania konkretnej czynności. Dlatego gdy Twoje reklamy na Facebooku mają zachęcić grupę docelową do subskrypcji firmowego newslettera, napisz np. żeby wpisali swój adres e-mail. Dodatkowo wzmocnij call to action bonusem – możliwością pobrania darmowego e-booka np. o 5 tajnikach z Twojej branży.

Nie ograniczaj się do wezwań „Czytaj więcej” czy „Sprawdź”. Spróbuj rozbudować je np. o korzyść, ograniczenie czasowe lub społeczny dowód słuszności, które zamieścisz w ramach przycisku lub na grafice.

Wybierasz tylko opcję „Promuj post”

Kliknięcie opcji „Promuj post” jest szybkie i proste. Niestety wybierając to rozwiązanie, pozbawiasz się kontroli nad ustawieniami promowanej treści. To algorytm Facebooka zadecyduje:

Co więcej, nie ustawisz celu promocji posta ani nie zoptymalizujesz go.

Kiedy tworzysz pierwszą kampanię na Facebooku, Twoje wpisy mają mały zasięg lub niewielkie zainteresowanie, nie wybieraj opcji „Promuj post”. W ten sposób jedynie przepalisz swój budżet.

Postaw na to rozwiązanie, kiedy Twoje posty będą zdobywać duże zainteresowanie i promocja tą metodą stanie się korzystna.

Nie analizujesz statystyk

Do najczęstszych błędów przy tworzeniu kampanii Facebook Ads należy również ignorowanie dotychczasowych statystyk. To na ich podstawie wyciągniesz wnioski, sprawdzisz, jaki rodzaj treści jest najchętniej udostępniany, komentowany, a który z nich pozostaje w cieniu.

Dzięki analizom statystyk m.in.:

Podstawą sukcesu jest kontrolowanie wyników i testowanie. Pamiętaj o tym! Dzięki temu skuteczniej dobierzesz komunikat i ich ustawienia do potrzeb Twoich odbiorców.


Weronika Jurkiewicz
Copy, content writerka i korektorka. Za dnia buszuje w słowach i przecinkach, wieczorami – między książkami, łamigłówkami i rękodziełem. Tworzy teksty, w których zagaduje czytelnika (treści idealne do porannej kawy) i roboty Google (content zoptymalizowany pod SEO).