5 kroków do rozpoczęcia Twojej kampanii na Facebooku

15 września 2021 / Weronika Jurkiewicz

Facebook jest medium, które gromadzi w jednym miejscu ogromną, zróżnicowaną społeczność. Korzystają z niego użytkownicy o odmiennych zainteresowaniach, cechach demograficznych i poszukujący różnych produktów. Tym samym jest on doskonałym serwisem do realizacji firmowej kampanii reklamowej, niezależnie od tego, jaka jest Twoja docelowa grupa odbiorców. Sprawdź, co dzieli Cię od Twojej pierwszej reklamy na Facebooku.

Wybierz cel kampanii

Żeby ze startu dotrzeć na metę, musisz wiedzieć, gdzie się ona znajduje, dokąd dokładnie zmierzasz. I tak samo przed rozpoczęciem kampanii reklamowej na Facebooku musisz mieć jej określony cel. Planując realizację reklamy w serwisie, do wyboru masz kilka działań. Poprzez kampanię możesz zbudować świadomość marki, zwiększyć zainteresowanie działalnością swojej firmy wśród odbiorców lub poprawić konwersję.

Świadomość

Twoja firma dopiero wchodzi na rynek? A może Twoja marka istnieje na rynku już od jakiegoś czasu i chcesz poszerzyć grono swoich odbiorców o nowych klientów? W takiej sytuacji jako cel kampanii na Facebooku wybierz zwiększenie rozpoznawalności. Budując świadomość marki w oczach odbiorców, musisz zadbać o przedstawienie firmy. Jeśli zdecydujesz się np. na cel “zasięg”, Twoje reklamy wyświetlą się najszerszemu gronu odbiorców. Tym samym Twoja firma poprawi swoją widoczność.

Działania

Wybierz cel z grupy “działania”, jeśli chcesz, aby społeczność, do której kierujesz swoją reklamę, podjęła się w ramach niej określonych czynności. Może to być np.:

Jeżeli zależy Ci na bliższym poznaniu odbiorców i ich potrzeb, zainteresowań, dobrym zabiegiem jest ukierunkowanie kampanii reklamowej na zachęcenie społeczności do podejmowania interakcji z Twoją firmą poprzez wiadomości na Messengerze. To także dobra droga do pozyskania kontaktów do potencjalnych klientów, którym ułatwisz poznanie swojej firmy, zachęcając do spędzenia czasu na firmowej stronie lub w aplikacji.

Konwersja

Odbiorcy zaangażowani w działania firmy są na wagę złota. Jak ich pozyskać? Jako cel kampanii wybierając konwersję. Sprawdzi się ona niezależnie od tego, czy zależy Ci na:

Innym cennym celem w kategorii “konwersja” jest “ruch w firmie”, który ma prowadzić do wzrostu wizyt stacjonarnych w firmie.

Określ grupę odbiorców

Znajomość docelowej grupy odbiorców to kolejny kluczowy czynnik mający wpływ na skuteczność Twoich działań reklamowych. Definiując społeczność, do której chcesz dotrzeć, zwróć uwagę na:

Kierując reklamy do prawidłowo określonej grupy odbiorców, zwiększasz szansę na efektywność swojej kampanii i zadowalające zyski. Jednak ważne jest również, aby wiedzieć, na którym z kanałów wskazana społeczność spędza najwięcej czasu. Umieszczenie reklamy w odpowiednim miejscu korzystnie wpłynie na jej skuteczność.

Umiejscowienie reklamy na poszczególnych placementach

W jakim miejscu facebookowego uniwersum przebywają Twoi odbiorcy? Wyświetlanie reklamy tam, gdzie ich nie ma lub gdy ich liczba jest znikoma i nie wpłynie na skuteczność kampanii, nie będzie najlepszym wyborem. Dlatego zastanów się, czy warto ją tam umieszczać.

Swoją kampanię reklamową zrealizujesz m.in. w takich miejscach, jak:

Określ budżet kampanii

Wiesz, co chcesz osiągnąć swoją kampanią, znasz docelową grupę odbiorców i miejsce jej wyświetlania, więc przyszła pora na określenie wysokości budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na realizację reklam. Na Facebooku wydasz tyle, ile zadeklarujesz, że jesteś w stanie poświęcić na działania marketingowe. Reklamy są tu personalizowane, nie musisz się martwić, że wyrzucasz pieniądze w błoto – dotrą one do osób zainteresowanych Twoją ofertą.

Wybierz format reklamy

Twoim ostatnim krokiem jest wybór formatu, w jakim wyświetlana będzie reklama. Nie pozostaje on bez znaczenia dla efektywności kampanii. Zastanów się, która z poniższych form najlepiej odda istotę tego, co zamierzasz promować.

Zdjęcie

Podstawową formą reklamy jest pojedyncze zdjęcie/grafika. Zadbaj o to, aby było ono wysokiej jakości, nawiązywało do reklamowanego przedmiotu i zostało opatrzone opisem, zawierającym obietnice, wobec których ciężko przejść obojętnie.

Film

Jeśli zależy Ci na interaktywnej formie reklamy, postaw na film. W ramach niego zaintrygujesz odbiorcę nie tylko obrazem, ale także dźwiękiem, ruchem, oraz będziesz w stanie pokazać znacznie więcej historii firmy czy cech produktu niż w przypadku grafiki.

Karuzela, prezentacja i katalog

Gdy jedno zdjęcie lub wideo to za mało, z pomocą przychodzi karuzela. To format umożliwiający ukazanie kilku różnych perspektyw produktu, usługi lub prezentację historii marki na kolejnych kartach. W sytuacji, gdy chcesz pokazać więcej, możesz zdecydować się także na prezentację czy katalog.

Stories i reklama demo

Jeśli Twoi odbiorcy głównie korzystają z urządzeń mobilnych, wybierz reklamę w formie Stories. Wyświetla się ona na całej powierzchni ekranu, dzięki czemu bardzo korzystnie prezentuje się w aplikacjach.

A może chcesz wypromować swoją firmową aplikację? Wtedy stwórz na Facebooku reklamę demo. Umożliwia ona zainteresowanym osobom podgląd aplikacji i zachęca do jej zainstalowania.

Linia mety

Każdy z omówionych kroków składa się na sukces Twojej kampanii reklamowej. To zaledwie 5 etapów, które dzielą Cię od osiągnięcia obranego celu. Pamiętaj, że Twoja kampania musi być przemyślana i mieć jasno określoną strategię, aby przynosić wymierne zysk dla firmy.


Weronika Jurkiewicz
Copy, content writerka i korektorka. Za dnia buszuje w słowach i przecinkach, wieczorami – między książkami, łamigłówkami i rękodziełem. Tworzy teksty, w których zagaduje czytelnika (treści idealne do porannej kawy) i roboty Google (content zoptymalizowany pod SEO).