10 darmowych wtyczek Google Chrome do marketingu i SEO (ale nie tylko)

27 listopada 2023 / Weronika Jurkiewicz

Szukasz prostego sposobu, jak usprawnić swoją codzienną pracę? Zacznij korzystać z narzędzi, z którymi ułatwisz wykonywanie swoich obowiązków. Oto darmowe wtyczki Google Chrome, które pomogą Ci w zadaniach z obszaru marketingu, SEO, ale i znajdą zastosowanie, gdy wybije 17 i otworzysz domowy laptop.

Ubbersuggest

To wtyczka od większego narzędzia Ubbersuggest, o którym wspominaliśmy już w artykule „10 darmowych narzędzi do marketingu online”. Przyda się każdemu, kto m.in. chce zebrać słowa kluczowe do swojej następnej treści.

Co z nią zyskasz? Wygodny dostęp do:

Ahrefs SEO Toolbar

Ahrefs Toolbar to wtyczka od Ahrefs, czyli kolejnego narzędzia dla specjalistów SEO. Skorzystasz z niej w wersji darmowej, jak i płatnej.

Jakich informacji ono Ci dostarczy, gdy wybierzesz je w opcji bezpłatnej? Dzięki niemu w bocznej części wyszukiwarki internetowej zobaczysz listę proponowanych słów kluczowych.

Gdy odwiedzisz konkretną stronę WWW, dowiesz się więcej o:

Character Count

Pracujesz w marketingu i na co dzień analizujesz treści na stronach WWW konkurencji? Nie przechodź obojętnie obok tej wtyczki! Zaoszczędzisz z nią czas, który przeznaczasz na kopiowanie tekstów i przenoszenie ich do aplikacji liczącej znaki.

Character Count to darmowe narzędzie, które pokazuje, ile znaków, zdań, słów, akapitów i spacji zawiera interesujący Cię obszar. Aby się tego dowiedzieć, wystarczy, że zaznaczysz kursorem wybrany fragment i gotowe!

User-Agent Switcher

Instalując tę wtyczkę i korzystając z niej, dowiesz się, czy Twoja strona WWW prawidłowo wyświetla się użytkownikom, którzy korzystają z różnych przeglądarek (Chrome, Firefox, Opera itd.) i urządzeń (telefon, tablet, laptop).

Ma to znaczenie dla doświadczenia użytkownika z witryną (user experience). Ono przekłada się na długość pobytu odwiedzających na stronie, które z kolei wpływa na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Dzięki temu narzędziu wyłapiesz ewentualne usterki na stronie bez konieczności samodzielnego sprawdzania sposobu wyświetlania witryny w każdej przeglądarce i na każdym urządzeniu.

Linkclump

Przygotowujesz projekt, artykuł lub inny materiał, który wymaga szukania informacji w wielu źródłach? Musisz otworzyć 5, 10, 20 i więcej kart? Zamiast się frustrować, klikając po kolei każdy z linków, otwórz je wszystkie naraz. Jak? Wykorzystując do tego darmową wtyczkę Linkclump.

Dzięki niej wyświetlisz jednocześnie wiele stron WWW w nowych oknach lub kartach.

Co więcej, działa ona zarówno w wyszukiwarce (gdy potrzebujesz otworzyć kilka stron), jak i w obrębie otwartej witryny (kiedy chcesz obejrzeć wszystkie produkty podlinkowane w artykule).

Linklump pozwala również na dodanie wybranych odnośników do zakładek.

Wtyczka jest prosta w obsłudze: jedyne, co musisz zrobić, to zaznaczyć obszar, w którym znajdują się ważne dla Ciebie linki, wybierzesz, co chcesz z nimi zrobić, i gotowe!

W pracy marketingowej to narzędzie przyda Ci się m.in., gdy analizujesz treści konkurencji.

Przy jakich domowych obowiązkach będzie niezbędna? Gdy chcesz porównać oferty różnych sklepów, przygotowujesz esej lub szukasz poradników.

One Tab

Tworzysz materiały promocyjne lub tekstowe i w międzyczasie znajdujesz treści, które chcesz wykorzystać przy dalszych pracach? Otwierasz jedną stronę WWW, drugą, trzecią, dziesiątą, aż zaczynasz się w nich gubić? Ich liczba Cię rozkojarza, ale nie chcesz ich zamykać, bo obawiasz się, że o nich zapomnisz? Nie musisz tego robić. Wtyczka Chrome One Tab pozwala zebrać wszystkie witryny do jednego okna i wyświetla je w postaci listy linków.

Z narzędziem nie tylko znowu skupisz się na najważniejszych pracach, ale i odciążysz pamięć RAM komputera.

Evernote Web Clipper

Projektujesz treści blogowe i w trakcie pracy nad nowym artykułem odnajdujesz inspirujący tekst lub materiał, do którego chcesz zajrzeć później? Poza Linkclumpem możesz skorzystać z Evernote Web Clipper.

To wtyczka, z którą zapiszesz link do strony, wybrany fragment tekstu lub zdjęcie w formie notatki.

Do zebranych materiałów dodasz wyróżnienia, swoje uwagi, a całość posegregujesz tematycznie, dodając odpowiednie tagi.

Weava

Zbierasz materiały do nowego, firmowego projektu lub opracowujesz konspekt artykułu? A może zajmujesz się reaserchem swojej grupy docelowej? Jeśli chcesz mieć wszystkie informacje w jednym miejscu i lubisz zakreślać najważniejsze fragmenty treści, Weava jest wtyczką, której potrzebujesz.

To narzędzie, z którym uporządkujesz materiały do następnej biznesowej prezentacji, wystąpienia na konferencji, artykułu czy kampanii reklamowej. Wtyczka dostępna jest w dwóch wersjach: bezpłatnej i płatnej. Korzystając z darmowego rozwiązania, zakreślisz tekst na stronach WWW i w PDF-ach pięcioma kolorami: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym i niebieskim.

Dzięki Weavie przestaniesz marnować czas na kopiowanie interesujących Cię tekstów z Internetu i wklejanie ich do swojego pliku. Wystarczy, że zainstalujesz wtyczkę, odwiedzisz konkretną witrynę i zaznaczysz interesujący Cię obszar tekstu. Narzędzie zachowa wybrany fragment w chmurze, w folderze, który stworzysz.

Rezygnując z przeskakiwania między stronami, zwiększysz swoją koncentrację i produktywność. Twórcy wtyczki podają, że jej użytkownicy, którzy z niej korzystają, średnio oszczędzają prawie 4 godziny tygodniowo na zbieraniu informacji.

Korzystanie z narzędzia jest proste: instalujesz je, klikasz jego ikonę, aby uruchomić wtyczkę, i zaznaczasz najważniejsze fragmenty. Jeśli chcesz na coś szczególnie zwrócić uwagę, do swoich zakreśleń możesz dodać notatki.

Zaznaczone treści zorganizujesz w foldery i podfoldery.

Do zebranych materiałów masz dostęp w każdym miejscu i czasie, ponieważ narzędzie zapisuje je w chmurze.

Co oferuje wtyczka w wersji płatnej? Z nią dodasz indywidualne kolory zakreślacza, dostaniesz nielimitowaną liczbę folderów i pojemność (wersja darmowa udostępnia 100 MB). Ponadto z Weavą Premium zapiszesz zdjęcia i będziesz współpracować nad projektem razem ze znajomymi w czasie rzeczywistym.

Na co dzień Weava przyda Ci się m.in., gdy pomagasz dziecku w pracach szkolnych, szukasz inspiracji obiadowych na spotkanie rodzinne czy tworzysz listę miejsc, które odwiedzisz w następne wakacje.

Go Full Page

Chcesz przygotować swój pierwszy swipe-file (plik z inspiracjami, np. reklamowymi), ale strona WWW, na której znajdują się materiały, jest długa i męczy Cię robienie kilku zrzutów ekranu? Jest na to proste rozwiązanie: Go Full Page.

To darmowa wtyczka Chrome, która po kliknięciu robi zrzut ekranu całej witryny. Całość jest zapisywana w jednym pliku. Pobierzesz go w formie obrazu lub PDF-u.

Go Full Page na co dzień będzie pożyteczne np., kiedy na szybko musisz zapisać przepis, ale nie chcesz robić tego ręcznie ani go drukować.

WhatFont

To darmowa wtyczka, z którą w końcu dowiesz się, jak nazywa się font, który oczarował Cię na ostatnio odwiedzonej stronie WWW.

Jak działa Whatfont? Zainstaluj narzędzie. Wejdź na stronę, na której znajduje się Twoja wymarzona czcionka. Kliknij ikonę wtyczki. Kliknij kursorem tekst z fontem, który Cię interesuje. Pojawi się okienko, z którego dowiesz się m.in. o:

WhatFont umożliwia podzielenie się swoim odkryciem na Twitterze.


Weronika Jurkiewicz
Copy, content writerka i korektorka. Za dnia buszuje w słowach i przecinkach, wieczorami – między książkami, łamigłówkami i rękodziełem. Tworzy teksty, w których zagaduje czytelnika (treści idealne do porannej kawy) i roboty Google (content zoptymalizowany pod SEO).