Meta description: jak 155 znakami zachęcić odbiorcę do odwiedzin

31 października 2022 / Weronika Jurkiewicz

Chwytliwy nagłówek i wysoka pozycja w wyszukiwarce nie zawsze decydują o tym, że odbiorca kliknie akurat w link do Twojej strony. Czasem potencjalni klienci lub czytelnicy będą potrzebować od Ciebie dodatkowej zachęty. W jaki sposób możesz przekonać ich, żeby poszukali odpowiedzi na swoje pytanie na Twojej stronie? Projektując frapujący opis podstrony. Dowiedz się, jak napisać meta description, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie!

Co to jest meta description?

Wpisujesz w wyszukiwarkę hasło „odmiany modelu AIDA w marketingu”. W ramach odpowiedzi Google przedstawia Ci listę stron, na których znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Każda z propozycji składa się głównie z 3 elementów: tytułu artykułu, adresu URL strony i krótkiego opisu artykułu. Interesuje Cię ten ostatni element. To właśnie jest meta description.

Pierwszy element odpowiedzi Google na Twoje pytanie z wyszukiwarki to adres URL strony. Pod nim znajduje się meta tytuł. Niżej wyświetla się data publikacji (nie zawsze się wyświetla) i meta description.

Inaczej określa się go jako meta opis. To streszczenie treści, którą znajdziesz na stronie, gdy klikniesz link. Wyświetla się pod tytułem strony i jej adresem URL.

Czasami pod meta description znajdują się dodatkowe elementy, czyli rich snippets (np. ocena artykułu, zakres cen produktów, data publikacji).

Jak długie powinno być meta description?

Zaleca się, aby długość meta opisu mieściła się w:

Co, jeśli meta description będzie dłuższy? Google „obetnie” opis, wstawiając trzy kropki jako znak, że tekst nie kończy się na tym, co widoczne dla odbiorcy.

Czy meta opis może być krótszy od zalecanej długości? Jak najbardziej! Jego objętość zależy od tego, co dokładnie chcesz przekazać. Czasami wystarczy kilka słów, aby zachęcić odbiorcę do zapoznania się ze stroną.

Ograniczona długość meta description wynika z tego, że jego treść pojawia się w polu o określonych wymiarach: od 680 (urządzenia mobilne) do 920 (urządzenia desktopowe) pikseli szerokości.

Dlatego dodatkowo warto sprawdzić, jak dokładnie będzie wyglądać Twój meta opis w przeglądarce. Może się zdarzyć, że mimo nieprzekroczenia limitu 155 znaków ze spacjami część treści zostanie ucięta (ze względu na piksele). Dlaczego? Bo każda litera zajmuje przestrzeń innej wielkości, np. „i” wykorzystuje mniejszy obszar niż „O”.

Jak sprawdzić, czy Twój meta description będzie wyświetlać się w całości? Zrobisz to, np. korzystając z darmowego narzędzia ToTheWeb.

Jak napisać dobre meta description?

Twój meta opis ma zachęcić odbiorcę, aby kliknął link i zapoznał się z treścią, do której on odsyła. Aby zrobić to skutecznie, musisz wiedzieć, jak przygotować krótki, zwięzły i chwytliwy opis. Masz niewiele znaków do wykorzystania, dlatego przygotowując meta description, zwróć uwagę na te 10 elementów.

Zaakcentuj korzyści

Co odbiorca zyska, wchodząc na Twoją stronę? Zaoszczędzi? Zdobędzie wiedzę? Wyjaśnisz mu pojęcie, z którym zmaga się od dawna?

Znajdź korzyści, które otrzyma odbiorca po wejściu na stronę, wybierz jedną, największą z nich i pleć ją w opis.

Zamieść CTA

Jeśli chcesz, żeby odbiorca kliknął link, napisz to. Wskaż mu, czego od niego oczekujesz, jaki ma być jego następny krok.

Masz promocję w zakładce, którą promujesz? Napisz, żeby potencjalny klient zamówił produkt dla siebie już dziś i zaoszczędził na sezonowej 70-procentowej wyprzedaży.

Korzystaj z dynamicznych czasowników

„Osiągać”, „rozwijać”, „ulepszać”, „zbierać”, „rozwiązać” to tylko wybrane czasowniki, które ożywiają tekst. Jest ich o wiele więcej. Korzystaj z nich w meta description, aby nadać opisowi lekkości i krótkim tekstem wzbudzić w odbiorcy naglącą potrzebę zapoznania się z zawartością podstrony.

Wybieraj „power words”

Dynamiczne czasowniki to nie wszystko. W swoim meta opisie wykorzystaj również „słowa mocy”. Co to za słowa? Takie, które silnie przekonują odbiorcę.

„Power words” dzielimy na kilka grup, które mają wywołać określone reakcje – wzbudzają m.in.:

Dobierz słowa odpowiednio do swojej branży, tematu podstrony i charakterystyki grupy docelowej.

Mów bezpośrednio do odbiorcy

Wykorzystuj czasowniki w drugiej osobie: „przeczytaj”, „poznaj”, „odkryj” itp.

Pisz zwięźle

Pamiętaj: masz ograniczone miejsce na meta opis. Staraj się w tych 155 znakach ze spacjami streścić sens podstrony.

Jeśli piszesz meta description do artykułu, możesz np. wykorzystać zabieg luki informacyjnej. W pierwszym zdaniu przedstawisz fakt, który zna Twój odbiorca (skąd masz wiedzieć, co jest oczywiste dla odbiorcy? Odpowiedź znajdziesz w „Kim jest Twoja grupa docelowa i jak ją znajdziesz?”). Dalej zamieścisz coś zaskakującego, co wynika z niepełnej znajomości czytelnika o zagadnieniu, które poruszasz w tekście. Całość zakończysz krótkim wezwaniem do działania.

Uwzględniaj szczegóły

Tworzysz meta opis do podstrony z kategorią produktów? Zamieść w nim szczegóły dotyczące marek produktów, które odbiorca zamówi po wejściu w link. Wspomnij o 25% rabacie lub darmowej dostawie do 15 października. 

Pamiętaj o słowach kluczowych

Twój potencjalny klient wpisuje w okno wyszukiwarki frazę „styl rustykalny salon”. Google w ramach odpowiedzi może mu pokazać Twoją stronę z pogrubionymi słowami w meta opisie, których szuka.

Wytłuszczone hasła podpowiedzą mu, czy Twoja strona zawiera to, czego szuka.

Odwołuj się do emocji

Wybieraj do meta opisu słowa, które opisują nastrój, np. emocjonujący, tajemniczy, wartościowy.

Za intencją czytelnika kryją się motywacje, które odnoszą się do konkretnych emocji, jak poczucie spełnienia, akceptacji itp.

Pamiętaj o potrzebach odbiorcy

Przygotowując opis podstrony, ustal, dlaczego odbiorca szuka odpowiedzi, i odnieś się do nich w tekście. 

Jaki jest wpływ meta description na efekty SEO?

200. Tyle czynników rankingowych Google wpływa na to, na której pozycji w wyszukiwarce wyświetli się Twoja firmowa strona WWW. To m.in. prędkość ładowania strony, nasycenie słowami kluczowymi i link building. Czy wśród nich znajduje się meta description?

Nie. Już w 2009 roku Google wykluczył meta opis z czynników rankingowych. Mimo to nie warto z niego rezygnować. Dlaczego?

Dlaczego meta description jest potrzebny?

Choć meta description nie wpływa na pozycjonowanie strony, to ma on znaczenie dla czytelnika. Ten krótki opis jest dla niego krótką zapowiedzią, co dowie się z artykułu, jakie produkty znajdzie na stronie kategorii itp.

Jeśli Ty nie dodasz meta description, to Google zrobi to za Ciebie. Efekt końcowy może jednak nie być taki, jakiego oczekujesz. Co to oznacza? To, że algorytmy wybiorą fragment teksu, który ich zdaniem najbardziej odpowiada tematycznie nagłówkowi. Co więcej, Google może tak wybrać tekst, że będzie ucięty i mało zachęcający (np. zestawienie zdań niepowiązanych ze sobą, dodatkowo urwanych w połowie).

Jak dodać meta description na stronę WWW?

Meta description dodasz w kodzie strony WWW, w sekcji nagłówka <head></head>. Wstawiasz w niej znacznik meta description: <meta name=”description” content=”Tu wstawisz treść opisu”/>.

Kiedy korzystasz, np. z WordPressa, dodanie opisu meta będzie o wiele prostsze. Wystarczy, że zainstalujesz wtyczkę Yoast SEO, a narzędzie udostępni Ci miejsce, w którym umieścisz tekst.

Z kolei jeśli korzystasz z CMS-a sprzedażowego, np. PrestaShop lub Shoper, opis dodasz, wybierając z menu odpowiednią zakładkę (Produkt lub Kategorie) i wklejając w polu „Opis meta” swój tekst.

Jakich błędów unikać przy tworzeniu meta description?

Wiesz już, jak napisać meta description. Teraz przyjrzyj się popularnym błędom, które popełniają początkujący.

Brak meta description

Jaki jest podstawowy błąd, jaki możesz popełnić przy meta description? Nie napisać i nie dodać żadnego. Już wiesz, że jeśli nie uzupełnisz opisu podstrony, Google zrobi to za Ciebie. A to nie zawsze wiąże się z najatrakcyjniejszą wersją meta description.

Pisanie nie na temat

Uzupełniając lukę na meta description, nie wypełniaj jej byle jakim opisem. Musi on tematycznie wiązać się z tym, co odbiorca znajdzie na wyświetlanej podstronie. W innym wypadku odwiedzający zamkną okno przeglądarki i następnym razem poszukają odpowiedzi u konkurencji.

Upychanie słów kluczowych

Pamiętaj, że meta opis to krótki tekst. Upychanie w nim fraz może tylko zniechęcić odbiorców do odwiedzin Twojej podstrony. Korzystaj ze słów-kluczy z umiarem. (A jeśli interesuje Cię to, ile fraz powinno znaleźć się w artykule, zajrzyj do „Słowa kluczowe – wszystko, co chcesz o nich wiedzieć”).

Duplikowanie meta opisów

Masz wiele podstron i dodajesz do nich identyczne lub bardzo podobne meta description? Zrezygnuj z tej praktyki! Urozmaić swoje opisy i pokaż odbiorcom, że na każdej z nich znajdą unikalną zawartość.

Postaraj się unikać również meta description podobnych do opisów konkurencji. Gdy odbiorca ma do wyboru dwie niewiele różniące się propozycje, istnieje ryzyko, że po wstępnym przejrzeniu zawartości strony, zdecyduje się jednak na skorzystanie tej konkurencyjnej.

Brak wezwania do działania

Prawdopodobnie Twój odbiorca szuka odpowiedzi w wyszukiwarce pomiędzy dopijaniem kawy a wyjściem do pracy, wracając autobusem do domu i w przerwie od innych obowiązków. Zdejmij z niego konieczność zastanawiania się, co ma zrobić po przeczytaniu meta description.

Pamiętaj o CTA. Bez niego odbiorca nie dowie się, że ma przeczytać artykuł, zrobić zakupy w promocyjnej cenie lub zamówić produkt marki „X”.

Twoja wiedza o meta description w pigułce

1. Meta opis to atrakcyjne streszczenie zawartości wyświetlanej podstrony.
2. Jako maksymalną liczbę znaków ze spacjami dla meta description podaje się 110 i 155.
3. Jak napisać dobre meta description? Pamiętając o 10 aspektach: korzyści, CTA, dynamiczne czasowniki, „power words”, bezpośredni zwrot do adresata, zwięzłość, konkretność, słowa kluczowe, potrzeby odbiorców, emocje.
4. Meta opis nie wpływa na pozycjonowanie, ale ma znaczenie dla podjęcia decyzji przez odbiorcę.
5. Opis podstrony dodasz w kodzie HTML strony WWW lub w wyznaczonym do tego miejscu w CMS-ie.
6. Jeśli nie dodasz meta opisu, Google zrobi to za Ciebie (niekoniecznie wybierze zachęcające i logicznie powiązane fragmenty).
7. Najpopularniejsze błędy przy projektowaniu meta description to brak opisu, jego nietematyczność, upychanie w nim fraz, duplikowanie meta opisu dla innych podstron, brak CTA.


Weronika Jurkiewicz
Copy, content writerka i korektorka. Za dnia buszuje w słowach i przecinkach, wieczorami – między książkami, łamigłówkami i rękodziełem. Tworzy teksty, w których zagaduje czytelnika (treści idealne do porannej kawy) i roboty Google (content zoptymalizowany pod SEO).